تبلیغات
**دفـــــــــــاع مقــــــــــدس** - آشنایی با گازخردل(Mustard gas )
دردنیایی که سلطه گری1امتیازمحسوب میشود،ملت ما بایدقادربه دفاع ازخودباشد
درباره وبلاگ

آرشیو

آخرین پستها

پیوندها

پیوندهای روزانه

نویسندگان

نظرسنجی

آمار وبلاگ

Admin Logo
themebox

                                                                           
شاید مردم ما و یا حتی مسئولین ، از این گازهای شیمیایی ، اطلاعات درستی نداشته باشند و طرز تفکرشان در مورد جانبازانِ شیمیایی ، متفاوت با آنهایی باشد که اطلاعات درستی در ابن باب دارند .از اینرو برای آگاهی بهتر مردم ومسئولین، ضروری و مناسب دیدیم تا مقاله وگزارش زیر را تهیه و به نیت اینکه منشاء خیر شود تقدیم کنیم .
*به ادامه مطلب بروید*
گاز خردل یا سولفور موستارد
پس از جنگ جهانی اول, بزرگترین و وسیع ترین حملات شیمیایی در طول تاریخ, در جنگ 8 ساله عراق علیه ایران رخ داد .بیشترین گاز شیمیایی مورد استفاده در این جنگ که به تائید کارشناسان سازمان ملل رسیدگاز خردل یا سولفورموستارد بوده است .

در اصطلاحِ نظامی به هر ماده ای که موجب مسمومیت و یا صدمات جسمانی انسان و جانداران شود گاز جنگی می گویند از اینرو لازم نیست این ماده همان گاز مصطلح در علوم طبیعی باشد. چنانکه گازهایی که در جنگ ها مورد استفاده قرار می گیرند گاهی گاز حقیقی هستند مثل کلر, گاهی سیال هستند مثل خردل و گاهی هم جسم سخت هستند مثل کلر اَسِتوفینون.

سولفور موستارد، یک مایع غلیظ است و در صورت خالص بودن؛ بیرنگ و بی بوست ولی در صورتِ همراه بودن با سایر مواد شیمیایی، قهوه ای رنگ و با بوی سیر است. بعبارتی سولفورموستارد گاهی اوقات بوی شبیه سیر یا پیاز یا خردل دارد و گاهی هیچ بویی ندارد.

عبارتِ "گاز موستارد" میتواند گمراه کننده باشد، زیرا این ماده بصورت یک مایع ذخیره می شود و در صورتِ آزاد شدن در درجه حرارت معمولی، تبدیل شدن فوری آن به بخار محتمل نیست .
این ماده میتواند در وضعیت آب و هوای معتدل 1 تا 2 روز و در حالات خیلی سرد هفته ها تا ماهها در محیط باقی بماند.
اگر سولفورموستارد در زیرِ زمین دفن شود ممکن است تا چندین سال هم ناپدید نشود. در سال 2003 نشت گاز سمی موستارد از بشکه های پنهان شده در یک ساختمان در منطقه ای از استان هیلونگ جیانگِ چین، باعث کشته شدن یک نفر و زخمی شدن 43 نفر دیگر شد.
در صورت مواجهه با سولفورموستارد ،عوامل زیادی تعیین می کنند که آیا فرد آسیب خواهد دید یا نه؟ این عوامل عبارتند از: دوز ماده (چه مقدار) - طولِ مدتِ مواجهه (چه مدت) - چگونگیِ تماس با ماده - مواجهه با سایر مواد شیمیایی - سن و جنس فرد - غذای فرد - ویژگیهای خانوادگی فرد - شیوه ی زندگی و وضعیتِ سلامت فرد .
متوسط مقدارِ ناتوان کننده ی بخارِسولفورموستارد برابر است با 200mg-min/m3 .
این ماده، قویاً "راکتیو" (واکنش زا) است وسریعاًبا پروتئین ها, DNA یا سایر ماکرو مولکولها ترکیب می شود .
گاز خردل ، از مواد شیمیاییِ جنگیِ تاول زا محسوب می شود و از دو طریق باعث آسیب بافتی می شود. در مکانیسمِ اول ،با تولید اسید کلریدریک باعث ایجاد تحریک در نسوج و بروز تاول می گردد و در مکانیسمِ دوم، با ایجاد موادِ آلکیله کننده ، روی هسته سلولها اثرمیگذارد که این خاصیت احتمالاً درعوارض دیررس موثر است.
سولفور موستارد می تواند در صورت ورود به چشمها یا تماس با پوست یا تنفسِ بخارات آن, به آسانی و سریع وارد بدن شود.این ماده ممکن است باعث سوختگیِ چشمها,تورم پلکها,سوختگیِ پوست وظهورِ اِریتم و تاول ظرفِ چند روز گردد.
تماس با بخارِ سولفورموستارد ممکن است باعث سوختگی درجه 1 یا 2 شود در حالیکه تماس با مایعِ سولفورموستارد بطورتیپیک سوختگی شیمیایی درجه 2 یا 3 ایجاد می کند.واکنش های التهابیِ وابسته به دوز ، در مجاری هوایی فوقانی و تحتانی ، چند ساعت بعد از مواجهه رخ میدهند و طی چند روز پیشرفت میکنند.
دردِ سوزشی بینی, خون دماغ, دردِ سینوس (صدمه به مخاط سینوس), لارنژیت(التهاب در حنجره) فقدانِ مزه و بویایی, سرفه, خس خس سینه, نفس تنگی, دردِ قفسه سینه, گلودرد, گرفتگی صدا (در اثر آسیب حنجره و طنابهای صوتی) ممکن است رخ دهد.

نکروزِ اِپی تلیومِ تنفسی(بافت پوششی در دستگاه تنفس) می تواند باعث تشکیل غشاء کاذب و انسدادِ موضعیِ مجاری هوایی گردد.

آسیب درتراشه باعث ایجاد تنگی تراشه می شود. درکیسه های هوایی نیزدیواره ی کیسه ها دچارِ التهاب شده و بر ضخامت آنها افزوده می گردد در نتیجه تبادل گازها کاهش می یابد.

مخاطِ پوشاننده مجاریِ هوایی می توانند بیش فعال شده و با انقباضِ عضلاتِ مجاری هوایی, قطر آنها کاهش یابد.

در افراد مواجهه یافته با گازخردل ، طیف وسیعی از بیماریهای ریوی مشاهده می گردد که اَهم آنها عبارتنداز:بیماریهای مزمن انسدادی ریه (برونشیت مزمن), حساسیت مجاری هوایی, برونشکتازی (بویژه نوع سیلندری),فیبروزِ ریه,ایجاد Stricture یا تنگی در مجاری هوایی فوقانی, برونشیولیت.

گاز موستارد در زمینه یک مواجهه حادِ استنشاقی و پیچیده شده بوسیله برونشیولیتِ اوبلترانس(Bo) ، برای ریه ها فیبروژنیک است.

بنبالِ استنشاقِ حاد مواد سمی همچون Phosgene ,بیس(2 کلرو اِتیل)سولفید یا سولفورموستارد , برونشیولیت اوبلترانس مشاهده می گردد.

مطالعاتِ صورت گرفته توسط دکتر قانعی و اصلانی ، ضمن نشان دادن رابطه برونشیولیت با مسمومیتِ گاز خردل , شیوع قابل توجه این بیماری را در مصدومین شیمیایی گاز خردل نشان میدهد که از علل مرگ و میر این بیماران است.

دکتر قانعی، معتقد است: "تمام مجروحین شیمیایی ، برونشیولیت دارند که در صورت عدم درمان, احتمال برونشکتازی در آنها می رود. عارضه برونشیولیت در بین مجروحین شیمیاییِ Severe (ضایعه شدید), قطعاً وجود دارد بطورِ کلی، استنشاقِ گاز موستارد باعثِ ریفلاکس نمیشود بلکه باعث برونشیولیت میشود هرمصدومی که دچار عارضه برونشیولیت میشود شانسِ ریفلاکس در اوزیاد میشود.درمصدومین شیمیایی ،آمفیزم نمی بینیم مگر اینکه سیگاری باشند. بطورِ کلی، برونشیولیت در افرادِ طبیعی دیده نمی شود و اگر سیگاری نباشند و شغلِ آلوده نداشته باشند وجودِ برونشیولیت ، نشاندهنده مواجهه با گاز شیمیایی خردل است.


مطالعه دکتر عماد؛ موید بروز فیبروز ریه ،درصورت مواجهه با مقادیر بالای گاز خردل ، بوده است.
سولفورموستارد ممکن است سیستم تولید مثل را مبتلا کند. بعضی مردان که در جنگ در معرض سولفورموستارد بودند کاهش میل جنسی گزارش کرده اند و بواسطه ی اِسکارِ بافتهای تناسلی و مقادیر اسپرمِ پایین تر, مشکلاتِ کارکردِ جنسی داشته اند.

آژانس بین المللی تحقیقات سرطان مشخص کرده است که سولفورموستارد برای انسان یک عامل سرطان زاست و می تواند باعث سرطان در مجاری هوایی, ریه ها, پوست و شاید سایر مناطق بدن در عمرِ باقی مانده شود.

در مجروحینِ شیمیاییِ جنگ عراق علیه ایران, هنوز مطالعه وسیعی که نشاندهنده افزایش ریسکِ سرطان ریه باشد انجام نگردیده است ولی مطالعاتِ فعلی، این ریسک را قابل توجه نشان نداده است.

تحقیقات متعددی که درکارخانه های تولیدگاز خردل در مجروحین جنگ جهانی انجام گرفته، نشان میدهد که تماسِ طولانی مدت با گاز خردل ، میتواند شـانسِ ابتـلا به سـرطان ریه را زیـادکند اما "افزایشِ شانسِ ابتلا با یکبار تماس درمدت کم" , اثبات نشده است.

سولفورموستارد ،ممکن است بخاطر خاصیت آلکیله کنندگی ،باعث سرکوبِ مغز استخوان شود و طی واکنش با DNA و یا سایر ماکرومولکولها باعث بهم خوردگیِ کارکردِ سلول شود و همچنین ممکن است سمیتِ نورولوژیک و گوارش، بوجود آوَرَد.سولفورموستارد، ممکن است باعث نقایصِ تولد یا گرفتاری تکاملِ کودکان شود. یک افزایشِ بروز نقایص تولد در میانِ نوزادانِ قربانیانِ سولفورموستارد طی جنگ ، گزارش شده است.

برخی اثراتِ دیررسِ گاز خردل عبارتند از:
1)سالها بعد از بهبودیِ ظاهریِ ضایعاتِ شدید چشم،ممکن است کراتیت یا کراتوپاتیِ عود کننده رخ دهد(اختلالات عدسی چشم)
2)فقدان مزه و بویایی
3)اختلالِ تنفسی مزمن مثل برونشیت , عفونتهای تنفسی راجعه, فیبروز ریه و ....
مرگ معمولاً در اثر موارد زیر اتفاق می افتد:
آسیب ریوی - سرکوب ایمنی - عفونتهای ثانویه .
مواجهه حادِ طولانی مدت یا مکرر با سولفورموستارد (مواجهه ی مزمن) ممکن است باعثِ حساسیت زایی جلدی و بیماری تنفسی مزمن شود. مواجهه های مکرر، باعث تجمع اثرات می گردد زیرا موستارد بطور طبیعی توسط بدن سم زدایی نمی شود.

در برخورد درمانی با عوارضِ دیررسِ خردل ، شیوه ی واحدی وجود ندارد و درمانهای مختلفِ دارویی و غیر دارویی بنابه تجاربِ موثر ، بکار گرفته شده اند. بعنوان مثال از آنجائیکه یکی از اختلالات ریویِ مشاهده شده درمجروحینِ مواجهه یافته باگازخردل , COPD (بیماریهای مزمن انسدادی ریه)می باشد و در COPD التهاب پدیده برجسته است داروهای ضد التهاب مثل کورتیکوستروئیدهای استنشاقی گرچه تاثیری بر روی میزانِ کاهشِ عملکرد ریه ندارند یا اثرِ کمی دارند ولی ممکن است فراوانیِ حملات تشدیدی بیماری را بویژه در ترکیب با داروهای بتا آگونیستِ استنشاقیِ طولانی اثر ، کاهش دهند .

همچنین تحقیقات تحلیلی گذشته نگر، مطرح می کنند کورتیکوستروئیدهای استنشاقی ، میزانِ مرگ ومیر در مبتلایان COPDرا می کاهند و افزودن یک داروی بتا آگونیست ، ممکن است این اثر را افزایش دهد.
مطالعه"کال ورلی"نشان داد درمانِ ترکیبی کورتیکوستروئیدِ استنشاقی و بتا آگونیستِ طولانی اثر، منجر به کاهشِ معنی دارحملات تشدید بیماری, بهبودِ وضعیت سلامتی وعملکرد ریه ، در مقایسه با دارونما ، شده است.
تا مدتها ، یکی از توصیه های کمک درمانی در مجروحین شیمیایی، استفاده از بخور به منظور بیرون راندن خلط و راهی برای کنترلِ تنفس و نگهداری و ذخیره انرژی بوده است.
مرطوب بودنِ هوای تنفسیِ مجروحین،باعث کاهشِ مشکلات جسمانی وبه نوبه ی خود ، تحملِ بهتر عوارض شده و زندگیِ کم رنج تری را برای آنان فراهم می کند.
برهمین قیاس به نظر می آید آب و هوای معتدل و مرطوب نیز می تواند سبب کاهشِ شدتِ علائمِ موجود در مجروحین شیمیایی و بهبودِ کیفیت زندگیِ آنان، شود.


نوشته شده توسط :amir hossein keikha
پنجشنبه 16 آذر 1391-04:09 ب.ظ
نظرات() 

chiropractor near me open Now
چهارشنبه 16 آبان 1397 01:49 ب.ظ
I was more than happy to uncover this site. I wanted to
thank you for your time for this wonderful read!!
I definitely really liked every bit of it and i also have
you saved to fav to look at new things on your web site.
roofing contractors
دوشنبه 9 مهر 1397 11:46 ب.ظ
certainly like your web site however you have to check
the spelling on several of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I in finding it very troublesome to tell the truth on the
other hand I will surely come back again.
Inge
شنبه 7 مهر 1397 11:20 ق.ظ
Woah! I'm really enjoying the template/theme of this site.
It's simple, yet effective. A lot of times it's hard to
get that "perfect balance" between superb usability and visual appeal.
I must say you've done a awesome job with this.
Additionally, the blog loads super fast for me on Firefox.
Superb Blog!
Сialis
جمعه 2 شهریور 1397 12:08 ب.ظ
Fantastic beat ! I would like to apprentice while you amend
your site, how could i subscribe for a blog web site?
The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept
фітнес резинки україна
دوشنبه 10 اردیبهشت 1397 06:24 ب.ظ
резинка для фитнеса olx
резинка спортивная
резина для фитнеса купить украина
резинка для растяжки ног
резинка для тренировки
www.jetlinersvirtual.com
دوشنبه 20 فروردین 1397 12:57 ق.ظ
What colours are being worn on the international ramps!
So carrying a hoop on the thumb finger whose God is Poseidon, represents individualism.
joma jewellery design
چهارشنبه 15 فروردین 1397 10:42 ب.ظ
Nonetheless the wedding rings stay as an everlasting shining reminder of
your love and of this big day.
Robert's Blow Boy
چهارشنبه 15 فروردین 1397 06:39 ب.ظ
Numerous of good use tips from around are brought together there.
Robert's Blow Boy
چهارشنبه 15 فروردین 1397 04:07 ق.ظ
Most of us have to recognize the significance
of those terms. A lot of people do not use words like thank you, excuse
me, and I have always been sorry.
Robert's Blow Boy
چهارشنبه 15 فروردین 1397 12:27 ق.ظ
You'll find nothing more irritating that an unwanted phone call from a
telemarketer!
Why do they call it the Achilles heel?
شنبه 1 مهر 1396 01:09 ب.ظ
My family always say that I am killing my time here at net, however I know I am
getting familiarity all the time by reading such good articles.
How do you stretch your Achilles?
دوشنبه 30 مرداد 1396 08:41 ق.ظ
I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you
make this website yourself or did you hire someone to do it for you?
Plz reply as I'm looking to create my own blog and would like to find out where u got this from.

appreciate it
Augusto de Arruda Botelho
دوشنبه 1 خرداد 1396 08:08 ب.ظ
I’m not that much of a internet reader to be honest but
your sites really nice, keep it up! I'll go ahead and bookmark your site
to come back down the road. Many thanks
Steffen
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 04:23 ب.ظ
Excellent blog! Do you have any tips and hints for aspiring writers?
I'm planning to start my own website soon but I'm a little lost on everything.
Would you suggest starting with a free platform like
Wordpress or go for a paid option? There are so many choices out there that I'm totally overwhelmed ..
Any recommendations? Bless you!
BHW
جمعه 25 فروردین 1396 05:52 ق.ظ
Hi! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog.

Is it tough to set up your own blog? I'm not very techincal but I can figure things out pretty quick.
I'm thinking about making my own but I'm not sure where to begin. Do you have any tips
or suggestions? Many thanks
manicure
پنجشنبه 17 فروردین 1396 03:52 ق.ظ
Hi mates, its great piece of writing about educationand completely defined, keep it up all the time.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر