تبلیغات
**دفـــــــــــاع مقــــــــــدس** - همه چیز درمورد داعش :(دولت اسلامی عراق و شام)
دردنیایی که سلطه گری1امتیازمحسوب میشود،ملت ما بایدقادربه دفاع ازخودباشد
درباره وبلاگ

آرشیو

آخرین پستها

پیوندها

پیوندهای روزانه

نویسندگان

نظرسنجی

آمار وبلاگ

Admin Logo
themebox
گروه تروریستی داعش در مدتی کوتاه کنترل شهرهای عراق را به دست گرفت، آنها از کجا پیدایشان شد و به چه هدفی آمدند و رفتند؟

دولت اسلامی عراق و شام. کافی است حروف اول این عبارت طولانی را کنار هم بگذارید تا به خبرسازترین واژه این روزها برسید. «داعش» گروهکی تروریستی که روزهای اول فقط اخبارشان از سوریه به بیرون درز می کرد، حالا از مرزهای سوریه گذشته اند و به سرزمین عراق رسیده اند. به دنبال خیال خامی که در سر دارند. پیاده کردن اصول اسلامی و راه اهداختن حکومتی که در شام و عراق بتواند اسلام را آنطور که آنها می خواهند اجرا کند.

داعش که این روزها فضای مجازی پر از تصاویر جنایت های آنهاست، اوایل فقط سوریه را نشانه رفته بود. درگیری های مخالفان دولت بشار اسد کاری کرد  تا داعشی ها خیلی زود به نان و نوا رسیدند و توانستند خودشان را به عنوان یکی از مخالفان اصلی معرفی کنند اما بعد که دیگر در سوریه جایی نداشتند، راهی عراق شدند؛ انبار را گرفتند و بعد سراغ موصل رفتند. بعد هم سامرا و باقی شهرها. هر چند که خیلی زود بساط شان برچیده شد و با فتوای علما مردم با شمشیر و قمه و تفنگ آنها را تار و مار کردند اما هنوز این سوال پابرجاست که داعش یا به قول خودشان دولت اسلامی عراق و شام چطور توانست در مدتی کوتاه اینقدر اسم و رسم در کند و اینطور در سوریه و عراق فضای وحشت بسازد؟

با اینکه اسم داعش تازگی سر زبان افتاده اما این گروه تروریستی آنقدرها هم که فکرش را می کنند تازه پا نیست. ریشه داعش به نیمه دوم دهه ۹۰ میلادی برمی گردد. آن زمان یعنی در سال ۱۹۹۵ میلادی ابومصعب زرقاوی در صفوف نیروهای جهادی افغانستان حضور داشت و با نیروهای آمریکایی در این کشور مبارزه می کرد. او در افغانستان گروه التوحید و جهاد را تشکیل داده بود و کلی برای خودش بروبیا داشت.

ابو مصعب زرقاوی که از اتباع اردن محسوب می شد بعد از اشغال عراق به دست نیروهای آمریکایی به این کشور سفر کرد و با چند نفر از همکاران خودش در سال ۲۰۰۴ رسما با اسامه بن لادن رهبر القاعده بیعت کرد.

«جماعه توحید و جهاد» را تشکیل دادند و بیعت این گروه با «اسامه بن لادن» یکدفعه آنها را به مهمترین شاخه القاعده در عراق تبدیل کرد. از اینجا تازه ماجرا شروع شد. این گروه با عملیات انتحاری در عراق به یکی از قدرتمندرین گروه های تروریستی در این کشور تبدیل شده بود.

عملیات های تروریستی آنها به بهانه مقابله با نظامی های آمریکایی همچنان ادامه داشت تا اینکه زرقاوی همان سال کشته شد و اوضاع به دست «ابوحمزه المهاجر» رسید. در پایان همان سال اتفاق دیگری هم افتاد. گروه «دولت اسلامی عراق» به ریاست «ابوعمر البغدادی» تشکیل شد. تشکیل دولت اسلامی عراق در ۱۵ اکتبر ۲۰۰۶ در پی نشست چندین گروه مسلح اعلام شد. آنها در چارچوب معاهده موسوم به «حلف المطیبین»، ابوعمر البغدادی را به عنوان سرکرده این گروه جدید انتخاب کردند. این گروه از زمان تشکیل، حملات تروریستی بسیاری را در عراق برعهده گرفته و در کنار جماعت توحید کلی عملیات تروریستی انجام داده بود.

حمله به بانک مرکزی، وزارت دادگستری، یورش به زندان های ابوغریب و الحوت و … ابوعمر؛ همینطور داشت جولان می داد تا اینکه در سال ۲۰۱۰ میلادی نظامیان آمریکایی و عراقی محلی را هدف قرار دادند که ابوعمر البغدادی و ابوحمزه المهاجر در آن حضور داشتند.

بعد از درگیری های شدید دو سرکرده تروریست ها از بین رفتند و تصویر اجساد آنها در رسانه ها منتشر شد. یک هفته بعد این گروه تروریستی در بیانیه ای هلاکت البغدادی و المهاجر را رسما اعلام کرد و ابوبکر بغدادی به جای آنها به فرماندهی رسید. بعد هم که ماجرای سوریه پیش آمد و گروه های تروریستی کوچک و بزرگ سر از تخم درآوردند.

در اواخر سال ۲۰۱۱، یکی از گروه های تروریستی موسوم به جبهه النصره به سرکردگی ابومحمد الجولانی اعلام موجودیت کرد و طولی نکشید که توانمندی این گروه تروریستی با توجه به حمایت های گسترده برخی کشورهای منطقه ای آنقدر زیاد شد که توی چند ماه به یکی از مهمترین و قدرتمندترین گروه های مسلح در سوریه تبدیل شد. بعد هم آن ائتلاف بزرگ پیش آمد. سال ۲۰۱۳ بود که شبکه شیوخ الاسلام بیانیه ای منتسب به ابوبکر البغدادی پخش کرد که در آن اعلام شد جبهه النصره امتداد دولت اسلامی عراق است.

اینطوری بود که «گروه دولت اسلامی عراق و شام» با ادغام جبهه النصره و دولت اسلامی عراق تشکیل شد و شروع به انجام فعالیت های تروریستی کرد؛ آن هم به بهانه تشکیل کشوری به وسعت شام قدیم، از سوریه و عراق گرفته تا فلسطین و اردن و لبنان.

بن لادن برود لنگ بیندازد

خیلی دوست دارد جا پای بن لادن بگذارد؛ در حالی که جسارت سرکرده نیروهای القاعده را در ماجراجویی های نظامی هیچ وقت نداشته. او آنقدر در فرماندهی اش محتاط است که حتی موقع سخنرانی برای نیروهایش هم نقاب می زند. البته از سخنرانی های او هیچ نوار و سندی در دست نیست و برخلاف رهبران القاعده مانند بن لادن و ایمن الظواهری هیچ وقت جرأت نداشته مواضع خودش را روی نوارهای ویدئویی منتشر کند.

از او فقط دو تصویر تا امروز منتشر شده. یکی مردی جوان را نشان می دهد با ابروهایی پرپشت و چهره ای گرد. در عکس دوم پیرتر است اما همانطور نگاهی سرد و خشک به دوربین دارد. «ابوبکر بغدادی» فرمانده اول نیروهای داعش مدت هاست که در خفا زندگی می کند؛ برای اینکه فرمانده پیش از او – ابومصعب زرقاوی – در سال ۲۰۰۶ هدف حمله هوایی نیروهای آمریکایی قرار گرفت و کشته شد. همین باعث شده که بغدادی محتاط تر عمل کند و کمتر سروکله اش پیدا شود.

طبق اعلام منابع عربی، بغدادی سال ۱۹۷۱ در سامرا متولد شده و نام اصلی اش «ابراهیم عواد ابراهیم علی بدری سامرایی» است. گویا خانواده ای باسواد و در عین حال مذهبی داشته و خودش هم به نوشته واشنگتن پست، فارغ التحصیل دوره دکترای علوم اسلامی دانشگاه اسلامی بغداد است.

می گویند تا سال ۲۰۰۳، یعنی تا زمان حمله آمریکا به عراق، بغدادی به کار موعظه مشغول بوده اما بعد از حمله در شرق بغداد گروه «جهادی» مسلح تشکیل داد و از همان هنگام هم در خفا ماند. به نوشته واشنگتن پست، بغدادی سال ۲۰۰۵ توسط نیروهای آمریکایی در عراق دستگیر شد و ۴ سال را در اردوگاه بوکا در جنوب عراق در بازداشت بود.

گویا در همان سال های زندان با القاعده آشنا می شود و راهش را به سمت آنها کج می کند؛ طوری که بعد از آزادی یکدفعه رهبری القاعده عراق را به دست می گیرد. این وسط جنگ داخلی عراق برای هر که بد بود برای بغدادی فرصت خوبی شد تا خودش و گروهش بین مردم راهی باز کنند. بعد هم البغدادی با سوءاستفاده از بحرانی که در سوریه به وجود آمده بود وارد سوریه شد و مانند باقی گروه های مسلح تکفیری مرتبط با شبکه القاعده علیه دولت سوریه اعلان جنگ داد.

از این به بعد ماجرا آنقدر پیچیده نیست. بغدادی و گروهش در سوریه آنقدر ماندند که دست آخر سال گذشته خبر رسید گروهی جدید در سوریه و عراق با هم عجین شده اند و می خواهند دولت اسلامی راه بیندازند؛ دولتی اسلامی در عراق و شام به سرکردگی ابراهیم عواد ابراهیم علی بدری سامرایی معروف به ابوبکر بغدادی؛ مردی که همین الان هر نشانی از او ۱۰ میلیون دلار ارزش دارد.

این روزها قوانین عجیب داعش نقل هر محفلی است

وقتی طالبان روسفید شد

یک زمانی طالب های افغان توی همه دنیا معروف بودند به قوانین عجیب و غریبی که در شهرهای زیر سلطه شان پیاده می کردند. اما این روزها گروه داعش کار را به جایی رسانده که طالب ها هم جلوی آنها کم آورده اند. آنها به محض اینکه در سوریه به اسم و رسمی رسیدند و از سر بدشانسی مردم توانستند شهر رقه را به دست بگیرند، یک تومار بلندبالا دادند و گفتند برای خودشان قوانین دارند که اگر هر کس خلاف آن را انجام دهد، به شدت با او برخورد می شود.

در تومار آقایان تروریست باید و نبایدهای زیادی بود: «پوشیدن شلوار جین برای زنان حرام است، کشیدن سیگار و قلیان ممنوع بوده و در صورت مشاهده دو انگشت سبابه و میانی شخص خاطی قطع خواهد شد و در صورت تکرار حکم شخص خاطی به اعدام افزایش می یابد.

کلیه آرایشگاه های مردانه تعطیل شوند و در صورتی که کسی موی خودش را کوتاه کند، اعدام خواهد شد. نمایش لباس های زنانه در ویترین مغازه ها ممنوع است و مردان نمی توانند در مغازه های فروش لباس زنانه کار کنند، تبلیغات و نصب تابلو برای آرایشگاه زنانه حرام و ممنوع است، مراجعه زنان به دکتر زنان و زایمان به قصد مداوا ممنوع است و با فرد خاطی برخورد خواهد شد، شانه کردن موی سر و قرار دادن هر چیز اضافه روی سر برای مردان ممنوع بوده و خاطی محکوم به ۷۰ ضربه شلاق خواهد شد. مردانی که کمرشان باریک است اجازه پوشیدن شلوار جین را ندارند و نشستن زنان بر روی صندلی حرام است.»

البته قانون های عجیب و غریب آنها تمامی ندارد. مثلا آنها بچه های شهر سراقب در ادلب سوریه را مجبور کرده اند که با پوشش عجیبی به مدرسه بروند. دخترها با دستکش و نقاب تیره کلفت و حجابی خاص و پسرها با لباس بلند پاکستانی و عرق چین. همین چند وقت پیش هم که به موصل دست پیدا کرده بودند، با بلندگو به مردم گفته بودند اسم داعش را به زبان نیاورند، وگرنه ۸۰ ضربه شلاق می خورند. گویا تروریست های داعش از مخففی که برای اسمشان ساخته اند خیلی بدشان می آید و دوست دارند آنها را به همان اسم بلند «دولت اسلامی عراق و شام» صدا کنند!

گرفتن موصل برای داعش به راحتی آب خوردن بود، البته نه به زور توپ و تفنگ خودشان؛ آنها به کمک نیروهای حزب بعث و افسرانی که زمانی در حکومت صدام خدمت کرده بودند توانستند اطلاعاتی از موصل به دست بیاورند و به دل این شهر بزنند. رابطه بعثی ها با داعش آنقدر خوب است که تازگی ها رغد دختر صدام حسین پیغام داده به زودی با سران داعش ملاقات و از آنها قدردانی می کند!همزمان با شروع جام جهانی فوتبال، داعش هم در بغداد اعلام «جام جنگ» کرده. آنها تصویری شبیه به یک کاپ که در حال انفجار است و در کنار آن عبارت «War Cup 1435 in Baghdad soon» به معنای «جام جنگ ۱۴۳۵ به زودی در بغداد» نوشته شده را در شبکه های اجتماعی منتشر کردند.

این غول بی شاخ و دم، ابوعبدالرحمن العراقی معروف به جلاد داعش است که مدت هاست دیگر نقاب به صورت نمی زند و با سر و صورت باز تصویر جنایت هایش را در اینترنت می گذارد. این غولتشن که برای آوردن جنازه اش ۵۰ هزار دلار جایزه گذاشته اند، مسئول سر بریدن در گروه داعش است.


همه شاخه های تروریستی

چشم بادامی قفقازی با لهجه عربی

چند سالی هست که تروریست ها در عراق و سوریه جا خوش کرده اند. اول به بهانه سرنگونی دولت سوریه و بعد هم به هوای استقرار یک دولت اسلامی بزرگ. گروه های بزرگ و کوچکی که این روزها نام دو سه گروهشان بیشتر سر زبان ها افتاده است. با وجود اینکه فرماندهان این گروه ها ریخت و قیافه ای شبیه سلفی ها برای خودشان ساخته اند اما با اینحال رنگ پوست و لهجه عجیب و غریبشان نشان می دهد که مال دیار دیگری غیر از سرزمین های عربی هستند.

تروریست های سوری و عراقی از چچن آمده اند. به اسم فرمانده های مهمترین گروه های تروریستی دست پروده چچنی ها دقت کنید. عمر الشیشانی، محمد الشیشانی و … الشیشانی همان چچنی خودمان است که به زبان عربی اینطور تلفظ می شود.

جیش المهاجرین و الانصار

صلاح الدین الشیشانی

در ماه مارس ۲۰۱۳ ارتش مهاجرین و انصار به فرماندهی عمر الشیشانی اعلام موجودیت کرد. با این هدف که از چچن به سوریه رفته اند تا اعتقاداتشان را گسترش دهند. مهاجرین هم چچنی هایی هستند که به سوریه رفتند و انصار هم آنهایی هستند که توی سوریه گرفتار اباطیل شان شدند. بعدها میانشان اختلاف افتاد و فرمانده اصلی طرفدارانش را برداشت و برای خودش گروهی دیگر درست کرد. از این گروه دو انشعاب تا امروز بیرون آمده.

دولت اسلامی شام و عراق

عمر الشیشانی

مهمترین عنصر چچنی قضیه تروریست های سوریه فرمانده این گروه شد. اصلا همین عمر الشیشانی بود که این جماعت افراطی را دور خودش جمع کرد و راهی سوریه شد. اول هم به اسم جبهه مهاجرین و انصار اما بعد راه خودش را گرفت. استاد که سودای حکومت اسلامی در سرزمین های شام و عراق داشت، بعد از انشعاب از جبهه مهاجرین به عراق رفت و این روزها دارد بدجوری توی شهرهای این کشور برای خودش جولان می دهد. او قسم خورده ابوبکر بغدادی است و بدون امر و نهی او آب هم نمی خورد.

جبهه النصره

سیف الدین الشیشانی

یک زمانی با داعشی ها مثل یک روح بودند در دو بدن اما مدت هاست دیگر کارشان به جایی رسیده که چشم دیدن همدیگر را ندارند. سیف الدین چچنی زمانی تحت فرماندهی و سلطه عمر چچنی بود تا اینکه یک روز عمر چچنی را به اختلاس و شوراندن نیروهای محلی علیه قفقازی ها متهم کرد و به همین دلیل از او جدا شد. بعد هم راه خودش را رفت و با مجموعه زیر دستش در سپتامبر ۲۰۱۳ گروهی به نام «جندالخلافه» را راه انداخت که این روزها مهمترین شاخه جبهه النصره سوریه است. می گویند در حمله حلب کشته شده اما کسی هیچ وقت نه مردنش را تکذیب کرده و نه بودنش را تایید!

سربازان شام


مسلم ابو ولید الشیشانی

یکی از گروه های درگیر در جنگ داخلی سوریه است که مانند همه گروه های دیگر ایدئولوژی سلفی های جهادی را دارد. با اینکه بیشتر جنگجویان این گروه را لبنانی های تندرو تشکیل می دهند اما اساس آن را چچنی ها گذاشته اند. آنها مستقل هستند و برای کارهایشان از هیچ گروهی خط نمی گیرند.

چرا داعش توانست شهر موصل را به سرعت تسخیر کند

آنها حرف زیاد می زنند

درست در روزهای پرالتهاب شروع جام جهانی در نیمکره شمالی زمین، عده ای در خاورمیانه روزشان را با اخباری با جنسی دیگر شروع کردند. «موصل سقوط کرد … داعش به سمت سامرا خیز برداشت … اگر داعش به کربلا برسد چه؟ …» اخباری که هر لحظه از عراق منتشر می شد، خبرهای ناخوشایندی بود. تروریست ها داشتند مانند مور و ملخ منتشر می شدند و شهرهای مختلف عراق را یکی بعد از دیگری می گرفتند.

داستان وقتی بیخ پیدا کرد که خبر رسید فرودگاه موصل سقوط کرد و شهر کامل مال تروریست ها شد. بعد هم باقی داستان ترس از رسیدن داعش به بغداد و ادامه جنایت های زامبی وار آنها! شایعه پشت شایعه و حرف پشت حرف. مردم به شنیده ها بیشتر تکیه داشتند تا به اخباری که رسانه های عراقی از اوضاع نسبتا ثابت کشور بروز می دادند.

مردم عراق از دست داعش فرار می کردند و مردم باقی کشورهای دنیا به این فکر بودند که چطور گروهکی حداکثر چند هزار نفری توانسته از پس ارتش عراق بربیاید. موصل که شهر کوچکی نبود پس چطور داعش به این راحتی آن را تصرف کرد؟!


ماجرای تصرف موصل که بعد از بغداد مهمترین شهر عراق محسوب می شود، آنقدرها هم پیچیده نبود. اینطور که می گویند از حدود یک هفته قبل از حمله داعش، آنها که از مدت ها قبل برای عراق نقشه کشیده بودند، به دسته های کوچکی تقسیم شدند و به دل شهر رفتند. یک عده خانه کرایه کردند و مثل آدم های معمولی شهروند موصل شدند و یک عده شان هم به عنوان مسافر توی هتل ها و مسافرخانه ها ماندند. دولت عراق هم بی خبر از همه فقط می دانست که چند نفر از نیروهای داعش توی موصل دارند پرسه می زنند. آنها هیچ وقت فکر نمی کردند از این پرسه زدن ها هم چیزی نصیب آنها شود. غافل از اینکه کار از چند نفر پرسه زن کوچه و خیابان به یک ارتش چند هزار نفری رسید. یک جمعیت مهاجر نسبتا زیاد که از مدت ها قبل با شایعه پراکنی ترس توی دل مردم انداختند.

این افراد داعش با ظاهری ناشناس به دل جمعیت می رفتند و مردم را از داعش می ترساندند. اینطوری بود که وقتی شب حمله رسید و آنها به قلب موصل زدند، مردم از ترس جنایت های آنها دیگر به فکر تعداد نیرو و تجهیزات آنها نبودند. مردم فقط پای فرار می خواستند.

شایعه پشت شایعه شروع شد. اینکه موصل دارد با خاک یکسان می شود و یک قتل عام بزرگ دارد اتفاق می افتد و هزار و یک حرف و حدیث دیگر. شایعه آنقدر رواج داشت که حتی نظامی های عراقی هم باورشان شد داعشی ها کاره ای هستند. آنها وادادند و داعش هر کاری کرد. رادیو و تلویزیون را گرفت، فرودگاه را راحت به دست آورد و حتی به پایگاه های نظامی رسید.

به این ترتیب داعش توانست فقط با یک شایعه پراکنی محض تا دو سه روزی اختیار بعضی شهرهای عراق را به دست آورد. دو سه روزی که برای مردم عراق و شهرهایی که به دست آنها افتاد پر از التهاب و اضطراب بود. عراق در مدت احاطه داعش روزهای سختی را گذراند، به خصوص شهرهایی که داعشی ها را به چشم دیدند و از نزدیک جنایت های آنها را مشاهده کردند.

قبل از اینکه توییتر کل اکانت هایی که گروه داعش در اختیار داشت را ببندد، آنها هر روز با یک پست جنجالی توی دل مردم منطقه را خالی می کردند. این اواخر برای خودشان توهم زده بودند و یک نقشه خیالی توییت کرده بودند. با این توضیح که طبق نقشه ای که رسم کرده اند می خواهند نه فقط سوریه و عراق را به تسلط خودشان دربیاورند بلکه برای کشورهای دیگر هم خواب هایی دیده اند.


در نقشه ای که آنها از آینده داده بودند قرار بود داعش؛ لبنان، فلسطین اشغالی، اردن و حتی کویت را هم بگیرد اما حقیقت این است که آنها تا امروز فقط توانسته اند در بخش هایی از سوریه و عراق زد و خوردهایی داشته باشند. همه مناطقی که داعش تا امروز برای مدتی به آنها تسلط داشته در این تصویر مشخص شده. شهرهای حلب و رقه و … از سوریه و موصل و کرکوک و تکریت در عراق.

استان کرکوک که پر از چاه های نفت بزرگ و کوچک است تا دو سه روزی توی دست داعش بود. البته آنها به راحتی شهرهای دیگر سراغ کرکوک نرفتند. آنها برای گرفتن این شهر تنها آزادراه ارتباطی بین بغداد و کرکوک را بستند. اینطوری دیگر دولت مرکزی نمی توانست به این راحتی ها به سراغشان بیاید. وضعیت در شهرهای دیگر استان هم به این روال بود. حویجه، داقوق و دبز تا مرز سقوط رفتند و برگشتند.

دو استان نینوا و صلاح الدین که ۱۸ تا ۲۰ درصد جمعیت عراق را تشکیل می دهند، همیشه با دولت نوری مالکی اختلاف زیادی داشتند. آن زمان که صدام حسین بود، این دو استان به خصوص استان صلاح الدین خیلی مورد حمایت آقای دیکتاتور بود. هم شهر تکریت زادگاه صدام در صلاح الدین قرار دارد و هم سامرا.

با این اوصاف دست یافتن به این استان عراق که به افتخار صلاح الدین ایوبی رهبر مسلمانان کردتبار قرن دوازدهم به این اسم نامگذاری شده، برای داعش اهمیت زیادی داشت. آنها به محض اینکه به صلاح الدین رسیدند، استاندار را دزدیدند و بعد تلویزیون رسمی این منطقه را اشغال کردند. چاه های نفت بیجی هم برای مدتی کوتاه به دست آنها افتاد. آنها به سمت سامرا به هدف خراب کردن بارگاه امامین معصومین (ع) خیز برداشته بودند که فتوای آیت الله سیستانی کارشان را ساخت.

نیروهای داعش کلی برای گرفتن سامرا تلاش کردند اما وقتی دیدند هر چه می زنند، به در بسته می خورد، راهشان را کج کردند و بی هوا راهی موصل شدند. دومین شهر بزرگ عراق در استان نینوا که خیلی زود به دست نیروهای داعش افتاد. شبه نظامی ها به سرعت اوضاع شهر را به دست گرفتند. در چشم به هم زدنی کنترل فرودگاه موصل، استانداری و بخش زیادی از شهر به دست آنها افتاد. خیلی ها همان روز اول آواره جاده ها شدند برای اینکه داعش در موصل دست به هر جنایتی زد. هر چند خیلی زود از موصل فراری داده شد و به شهرهای دور و بر رفت. موصل کلی چاه نفت با ارزش دارد که اگر هر کدام شان به دست داعش بیفتد، می تواند اوضاع داعشی ها را زیر و رو کند.

استان الانبار عراق با اکثریت ساکنان سنی در جنوب غربی عراق تنها استانی است که با کشورهای سوریه، اردن و عربستان سعودی مرز مشترک دارد. موقعیت خاص این استان یک طرف و تحرک خاص مردم این منطقه در این چند سالی که از رفتن صدام حسین می گذرد، زمینه حضور تروریست ها را فراهم کرده. الانبار اولین منطقه عراق بود که بعد از صدام حسین علیه نیروهای خارجی دست به شورش زد و خیلی زود به پایگاه اصلی فعالیت های تروریستی تبدیل شد؛ به خصوص اینکه به بغداد نزدیک بود و می شد خیلی راحت به پایتخت دست پیدا کرد.

استان الانبار به خصوص دو شهر فلوجه و الرمادی توی این یکی دو سال گذشته مرکز تجمع گروه داعش بوده اند. البته چند وقت پیش نوری مالکی با یک لشکر حسابی از خجالت شان درآمد و کل منطقه را پاکسازی کرد. گویا همین پاکسازی باعث شد تا داعشی ها سر از مناطق دیگر عراق دربیاورند و امروز برای همه دردسرساز بشوند.

با اینکه می گویند روی هم رفته بیشتر از ۵ هزار نفر در عراق نیستند اما معلوم نیست چطور سودای رسیدن به بغداد در سر داشتند. بعد از رسیدن به تکریت و کرکوک رو به سوی پایتخت داشتند که همان اول کارشان یکسره شد. البته با کلی هول و ولا که به جان ارتش عراق افتاده بود.

فکرش را بکنید یک گروه چند هزار نفری کاری کرد که ۳ میلیون نفر از مردم عراق برای حفاظت از بغداد بسیج شده بودند. شایعه هم زیاد بود. هر لحظه خبرهای عجیبی از عراق می رسید. اینکه فرودگاه بغداد سقوط کرده و پایتخت دارد به دست شورشیان داعش می رسد. همه سفارتخانه ها تعطیل شدند و اداره ها دیگر هیچ کاری انجام نمی دادند. حتی نوری مالکی مجبور شد به آمریکایی ها رو بیندازد و از آنها بخواهد برای بغداد کاری کنند اما تا آمریکا بخواهد جوابی بدهد، داعش با نیروهای مردمی دستش از بغداد کوتاه شد.

داعش از کجا خرجش را درمی آورد؟

پول زور وده!

از وقتی پایشان به موصل رسید، سوای جنایت های بزرگی که انجام دادند و با انتشار تصاویر آن شهره خاص و عام توی دنیا شدند، یک لقب تازه هم گرفتند. «پولدارترین گروه تروریستی دنیا». داعش همان روز اول که کنترل موصل را به دست گرفت، یکراست سراغ خزانه استان نینوا رفت و با باز کردن گاوصندوق بزرگ بانک مرکزی این منطقه، مبلغی حدود ۴۹۰ میلیون دلار به جیب زد. با این پول می شود تا یک سال به ۶۰ هزار نیروی شبه نظامی ماهیانه ۶۰۰ دلار حقوق داد.

البته این همه پول جماعت افراطی نیست. آنها قبل از اینکه به بانک موصل برسند هم مال و منال زیادی داشتند که بیشترش را از راه غارت به دست آورده بودند. در واقع بزرگترین منبع مالی آنها غارت و باج گیری است. گاردین انگلستان طبق سندی که به دست آورده می گوید دارایی های داعش قبل از رسیدن به بانک موصل ۸۷۵ میلیون دلار بوده. روزنامه تایمز هم چند وقت پیش نوشته بود که داعش از راه قاچاق آدم های مطرح گروه های تروریستی دنیا و آدم دزدی و باج گرفتن مخارجش را تامین می کند.

این وسط از کمک حامیان مالی هم نباید صرف نظر کرد. این روزها اسنادی به دست آمده که نشان می دهد یکی از آدم معروف های موصل ماهی ۶۰۰ هزار پوند به حساب داعش می ریخته. در ماه آوریل گذشته هم مقامات عراقی فردی به نام محمد محمود عمرالدلیمی را گرفتند. گویا این آقا یکی از بزرگترین حامیان داعش در عراق بوده و از سر دوستی ماهی ۴ میلیون دلار به آنها کمک می کرده.

گذشته از اینها داعش در زمان قدرتنمایی در سوریه تا مدت ها به چاه های نفت سوری دسترسی داشت و از راه فروش نفت نان می خورد. احمد الچلبی رئیس کنگره ملی عراق یکی دو ماه پیش اعلام کرد که داعش با سیطره بر چاه های نفت اموال مورد نیاز خودش را تامین می کند، به طوری که از فروش نفت سوریه تا امروز ۵۰ میلیون دلار درآمد کاسب بوده، البته این افراطی های سلفی آنقدر گشنه گدا هستند که با همه مال و منالشان اعلام کرده اند برای استقرار امارت شان تا قبل از ماه رمضان از غارت کاسه و بشقاب های مردم شهرها هم دست نمی کشند!

داعش چقدر نیرو و تجهیزات نظامی در اختیار دارد؟

جنگ با مسلسل های آمریکایی

کل نیروهای داعش در سوریه به زحمت به ۷ هزار نفر می رسد و توی عراق هم از ۳ هزار نفر تا ۵ هزار نفر آمار داده اند. البته آمارهای غیررسمی از جمعیت ۱۷ هزار نفری شان هم صحبت می کنند. با اینحال این جماعت جنایتکار با تجهیزات نظامی پیشرفته ای که در اختیار دارد، توانسته تا اینجای کار برای مدت کوتاهی هم که شده جلوی ارتش سوریه و عراق ایستادگی کند.

تا قبل از درگیری های اخیر دولت های عراق و سوریه می دانستند که داعش را کشورهای عربی حوزه خلیج فارس شیر می کنند و جلو می اندازند. به خصوص وقتی که عراقی ها پایگاه های آنها را در الانبار زدند و صدای عربستان درآمد اما مسئله کمک های مالی و نظامی عرب ها به داعش تازه زمانی برملا شد که آنها توی این درگیری های اخیر مجبور شدند بعضی از پایگاه های خودشان را ول کنند.

در بازرسی از پایگاه های نظامی داعش کلی سلاح جنگی به دست آمده که نشان کشورهای عربی از جمله امارات عربی متحده، قطر و عربستان را دارد، ضمن اینکه تجهیزات نظامی داعشی ها کلا ساخته و پرداخته آمریکایی هاست.

روزنامه گاردین اولین بار به این نکته اشاره کرده که چرا نیروهای داعش حتی لباس های فرم نظامی های آمریکا را به تن دارند. اینطور که گاردین می گوید آنها حتی مانند نظامی های آمریکایی مستقر در عراق تجهیزات نظامی مخصوص دید در شب دارند و امکاناتی که تازگی پنتاگون از آن رونمایی کرده. تفنگ های M16، مسلسل های M20 و آر پی جی های پیشرفته این روزها توی دست و بال داعشی ها زیاد پیدا می شود، ضمن اینکه آنها کلی تانک و ماشین های شاسی بلند با قابلیت حمل سلاح دارند که هنوز معلوم نیست از کجا به آنها رسیده اند. البته خیلی هایشان هم از توی غارت به چنگ آمده. مثلا توی همین حمله آخر به شمال عراق آنها بعد از گرفتن یک پایگاه نظامی در صلاح الدین ۲۳ سلاح ضد هوایی به دست آوردند و کلی تفنگ و ماشین سنگین.

در اشغال فرودگاه موصل هم هلی کوپترهای بلک هاوک و هواپیماهای باربری نصیبشان شد که قبل از رسیدن نیروهای عراق سوارشان شدند و از مهلکه فرار کرلدند. حالا کجا از این امکانات بخواهند استفاده کنند فقط خدا می داند!
نوشته شده توسط :amir hossein keikha
سه شنبه 7 مرداد 1393-02:23 ق.ظ
نظرات() 

sildenafil uk buy
سه شنبه 23 مرداد 1397 07:00 ق.ظ

Really a lot of excellent information.
buy pharmaceutical viagra get viagra prescription is it legal to buy viagra online from canada how old to buy viagra buy viagra now generic viagra online usa buy real viagra buy viagra online with a prescription canadian pharmacy safe buy viagra online
generic cialis lowest price
دوشنبه 22 مرداد 1397 10:40 ب.ظ

Good content. Appreciate it.
cialis rckenschmerzen prices on cialis 10 mg cialis et insomni cialis prices in england i recommend cialis generico 5 mg cialis coupon printable cialis per paypa cialis prices cialis 5 mg para diabeticos generic cialis review uk
Ginger
چهارشنبه 3 مرداد 1397 04:37 ب.ظ
Good post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon every day.
It will always be exciting to read through articles from other writers and
use something from other sites.
Stearne
پنجشنبه 14 تیر 1397 12:07 ق.ظ
Wһen ѕomeone writes ɑn article һe/she maintains the plan оf ɑ ᥙѕer in his/her mind tthat һow a ᥙser can be aware оf
it. Tһus that's whʏ tһis post іѕ ցreat. Thanks!
janah
شنبه 2 تیر 1397 06:05 ب.ظ
Hі thеre, I think yoսr website mіght bee hɑving browser
compatibility рroblems. Wheneνer Ι ⅼook ɑt your
website in Safari, іt lⲟoks fine however, whnen оpening
in IЕ, it's got soe overlapping issues. I juѕt wantedd tο provide yoᥙ wіth a quick heads
սp! Other thɑn that, great website!
Buy cialis
دوشنبه 7 خرداد 1397 10:40 ق.ظ

Whoa lots of good info!
sialis canadian discount cialis import cialis free cialis cialis 20 mg how do cialis pills work cialis super kamagra cialis en 24 hora callus cialis professional from usa
Eye Lashes
جمعه 28 اردیبهشت 1397 05:50 ب.ظ
Hi outstanding website! Dooes runmning a blog such as this
require a large mount of work? I've virtually noo
knowledge of computsr programming but I haad beenn hoping to start my own blog in tthe near future.
Anyway, should you have any ideas or techniques for
new blog owners please share. I understand this is off subject nevertheless I just needed to ask.

Appreciate it!
Cialis generic
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 11:21 ق.ظ

Thanks! Lots of knowledge!

discount cialis cialis dosage recommendations side effects of cialis cialis savings card cialis e hiv cialis kaufen bankberweisung buy cialis online buy cialis online nz cialis savings card cialis for sale south africa
Viagra 20 mg
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 04:21 ق.ظ

Truly lots of terrific data.
viagra pfizer buy online buy viagra online cheap uk buy female viagra buy viagra online canadian pharmacy buy viagra online india how to order viagra pills buy viagra soft usa online pharmacy viagra for men where to buy generic viagra
joma jewellery heart bracelet
چهارشنبه 22 فروردین 1397 12:56 ق.ظ
Sales and advertising are two distinctly different
animals and must be handled as such.
Buy cialis
شنبه 18 فروردین 1397 02:12 ب.ظ

You said it adequately..
comprar cialis 10 espa241a how to purchase cialis on line acheter du cialis a geneve cialis 50 mg soft tab cialis tablets cialis from canada cialis 20mg does cialis cause gout rezeptfrei cialis apotheke cialis y deporte
Robert's Blow Boy
یکشنبه 12 فروردین 1397 02:49 ب.ظ
The prior one constantly picked favorites & would surely even fail you on an eval.
where can i buy joma jewellery
یکشنبه 12 فروردین 1397 01:22 ب.ظ
It might be made up of metal, beads, plastics,
or many different materials. Any form of designs or carvings might be
engraved on them.
Robert's Blow Boy
یکشنبه 12 فروردین 1397 11:09 ق.ظ
And construct your internet site easily with the aid of readymade rule.
Buy cialis online
شنبه 4 فروردین 1397 03:25 ب.ظ

Cheers! Fantastic information.
acquisto online cialis cialis for sale south africa buy cheap cialis in uk precios de cialis generico cialis cost achat cialis en europe only now cialis for sale in us cialis per paypa tadalafil 20 mg prezzo di cialis in bulgaria
What do you do when your Achilles tendon hurts?
شنبه 1 مهر 1396 05:51 ب.ظ
Hi there! I simply want to offer you a big thumbs up for
your excellent information you have got right here on this post.
I am returning to your site for more soon.
How do you treat Achilles tendonitis?
دوشنبه 30 مرداد 1396 02:33 ب.ظ
Hello i am kavin, its my first time to commenting
anyplace, when i read this piece of writing i thought i could also create comment due to this brilliant post.
What is the Ilizarov method?
دوشنبه 16 مرداد 1396 05:16 ب.ظ
Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for?
you made blogging look easy. The overall look of your site is wonderful, let alone
the content!
vondaDragotta.jimdo.com
یکشنبه 15 مرداد 1396 08:05 ب.ظ
It's a shame you don't have a donate button! I'd certainly donate to this outstanding blog!
I suppose for now i'll settle for bookmarking and adding
your RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and
will share this website with my Facebook group. Talk soon!
How do you get Achilles tendonitis?
شنبه 14 مرداد 1396 08:26 ق.ظ
Thanks for sharing your info. I really appreciate your efforts and I am waiting for your next post thanks once
again.
neldacarberry.wordpress.com
جمعه 13 مرداد 1396 03:50 ب.ظ
Thanks very nice blog!
Foot Issues
سه شنبه 3 مرداد 1396 08:20 ب.ظ
Everyone loves it when people come together and
share views. Great blog, keep it up!
Bernie
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 04:18 ق.ظ
Cool blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?

A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog shine.
Please let me know where you got your design. With thanks
BHW
جمعه 25 فروردین 1396 09:16 ق.ظ
Oh my goodness! Awesome article dude! Thank you, However
I am going through problems with your RSS.
I don't understand why I cannot join it. Is there anybody else having identical
RSS issues? Anyone who knows the answer will you
kindly respond? Thanx!!
manicure
پنجشنبه 17 فروردین 1396 04:38 ب.ظ
Hi this is kind of of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if
you have to manually code with HTML. I'm starting a blog soon but have no coding skills so I
wanted to get advice from someone with experience.
Any help would be enormously appreciated!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر