تبلیغات
**دفـــــــــــاع مقــــــــــدس** - ضرورت واهمیت آمادگی دفاعی
دردنیایی که سلطه گری1امتیازمحسوب میشود،ملت ما بایدقادربه دفاع ازخودباشد
درباره وبلاگ

آرشیو

آخرین پستها

پیوندها

پیوندهای روزانه

نویسندگان

نظرسنجی

آمار وبلاگ

Admin Logo
themebox

اهمیت آمادگی دفاعی از نظرشخصیت ها:
امام خمینی(ره):هرانسان مخلص ومتعددی که آمادگی دفاعی رالازمه ی حیات جامعه ی اسلامی بداند،درنزدخداآبروپیدامیکند.
مقام معظم رهبری:دردنیایی که سلطه گری یک امتیازمحسوب میشود،ملت مابایدقادربه دفاع ازخودباشد.
به ادامه مطلب مراجعه کنید

 

 

 

 

 

گفتار اول
ضرورت و اهمیت آمادگی دفاعی

همان طور كه می دانید هر ساله در كشور ما از روز سی و یكم شهریور ماه به مدت یك هفته مراسمی به نام هفته دفاع مقدس برگزار می‌شود. در طول این یك هفته نیروهای نظامی و مردم با برپایی مجالس، نمایشگاهها، مانورها و ... یاد و خاطره 8 سال دفاع مردم كشورمان را در برابر تجاوز عراق گواهی می دارند و از رزمندگانی كه برای دفاع از میهن اسلامی و دفع تجاوز دشمن جان باخته و یا مجروح و معلول شده اند، تجلیل و تقدیرمی كنند.
برای درك ضرورت و اهمیت تجلیل و تقدیر از رزمندگان و مدافعان میهن اسلامی ، فكر كنید وقتی دشمن به كشور ما حمله كرد بخشهایی از آن را اشغال نمود اگر كسی برای دفاع و دفع تجاوز دشمن قدم پیش نمی گذاشت و كمر همت به مبارزه نمی بست چه می شد؟ تجاوز دشمن تا كجا ادامه یافت؟ بنابر این ملاحظه می كنید كه فداكاری و از خودگذشتگی رزمندگان ما در زمان جنگ چه خطرات بزگری از كشور و ملت دور ساخته و چه ارزشهای والا و نعمتهای گرانبهایی را برای ما حفظ كرده است. آیا این كار شایسته تحلیل و تقدیر نیست؟
معلوم است كه جواب مثبت است در این راه علاوه بر تشكرزبانی، تشكر و قدردانی عملی را هم می توان بكار بست.

**تشكر و قدر دانی عملی این است كه ما درحفظ و نگهداری دستاوردهای رزمندگان وحاصل ایثارگریهای آنان و ادامه راهشان ازجان و دل بكوشیم و دفاع از آرمانهای ارزشمند انقلاب اسلامی و رهبر كبیر آن را وظیفه اصلی خود بدانیم و همواره برای نگهبانی از این مرز و بوم ودفع تجاوز دشمنان آماده باشیم ** متأسفانه دنیای امروز دنیای حق و عدالت و قانون و انسانیت نیست و استعمارگران و قدرتمندان جز به زورگویی و تجاوز به كشورهای ضعیف به چیزی نمی اندیشند و هر جا بتوانند به توسعه طلبی و زورگویی می پردازند.
جنایات اسرائیل در فلسطین و جنوب لبنان، ستمگری رژیم نژاد پرست آفریقای جنوبی در حق سیاه پوستان و كشتار ظالمانه مسلمانان بوسنی و هرزگوین به دست صرب ها شاهد این مدعاست. در چنین شرایطی هر كشور و ملتی كه قوی و شجاع باشد و در برابر ستمگران بایستد می تواند استقلال و آزادی و عزت خود را حفظ كند و ملتی كه ضعیف و ناتوان بوده و همت ایستادگی در برابر زورمندان را نداشته باشد محكوم به شكست و ذلت است. نمونه های مختلفی را در جهان سراغ داریم كه نشان می دهد هر جا ملتی سختی مبارزه و رنج دفاع شرافتمندانه را بر خود هموار كرده در برابر دشمن سر تسلیم فرود نیاورده سرانجام پیروز شده و به آرمانهای ارزشمند خود دست یافته است.

گفتار دوم
نظام جمع (مشق صرف جمع)

اهمیت نظم در زندگی:

انسان موجودی است اجتماعی، یعنی نه به تنهایی می تواند زندگی كند. او همیشه باید در كنار انسانهای دیگر زندگی می كند تا بتواند زندگی خوبی داشته باشد. هر كسی باید كار خودش را به موقع و درست انجام دهد تا چرخ روزگار بچرخد. یكی از چیزهایی كه برای جامعه انسانی لازم است، وجود نظم و قاعده در كارهاست. بی نظمی كار اجتماع را مختل می سازد.
همه موارد حكایت از آن دارد كه در كارهای اجتماعی و زندگی فردی «نظم» نقش عمده و تعیین كننده ای دارد. حضرت علی علیه السلام در آخرین وصیتانمه خویش، بیش از هر چیز مردم را به رعایت نظم در كارها سفارش كرده اند.
خداوند بزرگ وجود نظم در نظام آفرینش را مسئله مهمی به حساب آورده و در جای جای قرآن كریم مردم را به تفكر در نظم نظام آفرینش دعوت كرده است، تا از این راه، به وجود خداوند آگاه و متعال پی ببرند.
«اگر نظم نباشد، كارها در هم می ریزد و حتی ان كسی كه میل دارد به موقع كار خودش را درست و كامل انجام دهد، توانایی این كار را نخواهد داشت» رانندگی نظم و قاعده و قانونی دارد، اگر چراغ راهنمایی در سر چهار راه ها نباشد، یا اگر مردم قاعده و نظم از دست راست حركت كردن را رعایت نكنند، آیا رانندگی كردن ممكن است.
در هر جامعه ای كه نظم و قاعده و قانون حاكمیت داشته باشد. مردم بهتر تكلیف خودشان را می دانند و زودتر به مقصد می رسند. یكی از جاهایی كه اصلاً بدون نظم كارهای از پیش نمی رود جبهه جنگ است. به همین دلیل «نظم» از عمده ترین مسائلی است كه در آموزش نیروهای مسلح روی آن تأكید می شود.

نظم در نیروهای مسلح :

در نیروهای مسلح، برای بالابردن هماهنگی فرد یا گروه و هم چنین برای افزایش كارآیی نظامیان و تنظیم حركات آنان و نیز برای فرمانبرداری عمومی از فرماندهان، «نظام جمع» آموخته می شود.
در اینجا چند هدف برای نظام جمع می آوریم. شما می توانید اهداف دیگر آموزش نظام جمع را با مشورت معلم و همكلاسهایتان بدست آورید و به این سه مورد اضافه كنید: هدف از آموزش نظام جمع این است :
- افراد قدرت كنترل و هماهنگی اندام و اعضا و حتی حواس خود را بدست آورند. - اطاعت دقیق و آگاهانه از فرماندهان را بیاموزند تا به هنگام دفاع ، كارآیی بیشتری داشته باشند.
- در لحظه های حساس نبرد، خیلی زود متشكل می شوند و فرصت كمتری برای پیشروی و حمله به دشمن بدهند.
اگر نظم و نظام جمع آموخته شود مشكلاتی پیش خواهد آمد از جمله :
هر رزمنده ای بنا به تشخیص خودش كاری را در صحنه نبرد انجام خواهد داد كه شاید خیلی هم ضروری نباشد.
- افراد بدون هماهنگی با واحدهای عملیاتی دیگر عمل خواهند كرد.
- دشمن راحت تر می تواند پیشروی كند

قوانین نظام جمع و روش اجرای آن :

آموزش نظم عمومی (نظام جمع) در نیروهای مسلح ، با آموزش حركاتی منظم و از روی قاعده شروع می شود. هر حركتی در نظام جمع بدنبال «فرمان» خاصی صورت می گیرد. در نظام جمع و فرمان از دو جزء تشكیل شده است.
1 – خبر
2 – اجرا
«خبر در نظام جمع، آگاهی و ایجاد آمادگی در فرد برای هماهنگی با جمع است. «اجرا» هماهنگ شدن عملی با جمع، اطاعت از فرمان و اجرای عمل خاصی است كه فرمانده دستور آن را داده است.
فرمان «از جلو نظام» را مثال می زنیم. در این فرمان «از جلو» خبر است و «نظام» اجرا.
معمولاً فرماندهان میان خبر و اجرا چند ثانیه به نیروهایش فرصت می دهد. از جلو نظام فرمانی است برای پشت سر هم قرار گرفتن نفر است.
فرمانده جزء یكم یعنی خبر را با صدای بلند و كشیده به گوش افرادش می رساند. از جلو......
افراد با شنیدن جزء خبر از فرمان از جلو نظام، به سرعت پشت سر هم قرار می گیرند سپس فرمانده جزء دوم فرمان را با صدای كوتاه و محكم اعلام می كند.

- نظام !
افراد با شنیدن جزء دوم فرمان از جلو نظام، دست چپ خود را در حالی كه كاملاً كشیده شده است به طرف بالا پرتاب می كنند. بصورتی كه پنج انگشت به هم چسبیده باشد و انگشت بزرگ دست چپ آنها با شانه چپ نفر مقابلشان چهار انگشت فاصله داشته و كف دست آنها را به زمین و تقریباً موازی آن باشد. مسلماً اولین نفر است خود را بلند نمی كند، زیرا كسی را در مقابل خود ندارد.
نتیجه این فرمان، آن است كه تمام افراد دقیقاً پشت گردن هم قرار می گیرند. به فاصله ی یك دست با نفر جلو و عقب خود فاصله خواهند داشت. بلافاصله بعد از فرمان «از جلو نظام» فرمانده، «خبردار» می دهد. «خبردار» نیز از دو جزء تشكیل شده است. «خبر» و «دار» با شنیدن فرمان خبردار، دست چپ با شتاب به پائین می افتد و همزمان مشت شده و در امتداد خط دوخت شلوار قرار می گیرد.

 

این شیوه فرمان و اجرا معمولی است. دو شیوه دیگر «فرمان» و اجرای حركات نظام جمع وجود دارد:
1 – اجرای فرمان با نمره و شمارش:
پس از ادای جمله فرمان، فرمانده فرمان می دهد. بشمار یك، كلیه نفرات ضمن اجرای جزء یكم با صدای بلند شمارش را تكرار می كنند. به فرمان بشار دو همه ی نفرات مجدداً ضمن اجرای جزء دوم فرمان شمارش را تكرار می كنند. مثلاً «فرمان» به راست راست با نمره و یا شمارش . فرمان فرمان می دهد، به راست راست با نمره و با شمارش.بشمار یك كلیه نظرات ضمن گردش روی پاشنه ی پای راست و پنجه های پای چپ به كمك چرخس سریع شانه به اندازه 90 درجه سمت راست می چرخند (جزء یكم فرمان) و با صدای بلند و همزمان می گوید «یك» . سپس فرمان داده می شود «بشمار دو» همه نظرات پس از مكث كوتاهی بدون آنكه پای چپ را خم كنند. از كوتاهترین راه آن را به پای راست می چسبانند. (جزء دوم فرمان) و همزمان می گویند: «دو» پس از مكث كوتاهی بدون آنكه پای چپ را خم كنند از كوتاهترین راه آن را به پای راست می چسبانند. (جزء دوم فرمان) و همزمان می گویند :«دو»

2- اجرای فرمان با نمره و بدون شمارش :
چنانچه بخواهیم حركات جزء به جزء با شماره فرمانده و بدون شمارش توسط افراد صورت گیرد، فرمانده پس از ادای جمله فرمان «به راست راست» فرمان می دهد: «بشمار یك » نظرات بدون تكرار شماره جزء یكم حركت را اجرا می كنند و سپس با فرمان «بشمار دو» جزء دوم حركت را نیز بدون تكرار شماره انجام می دهند. برای مثال در فرمان به راست راست با نمره بی شمارش – فرمانده فرمان می دهد : «به راست راست با نمره و بی شمارش «بشمار یك» كلیه نظرات جزء یكم حركت را بدون شمارش اجرا می كنند و سپس فرمانده فرمان می دهد. «بشمار دو» و همه نفرات جزء «دوم» حركت را بدن تكرار شمارش انجام می دهند.

طریقه قرار گرفتن افراد در صف :

پیش از هر حركتی در نظام جمع ، شیوه ایستادن افراد، مورد نظر است در یك جمع كلاً نفراتی كه اندازه قد آنها بلندتر از بقیه است ، باید جلو صف بایستند. اگر افراد به صورت گروه بایستند (پشت سر هم ) نظرات بلندتر جلو گروه قرار می گیرند و اگر به صورت صف بایستند( پهلوی هم ) نفرات بلند قدتر در سمت راست باید بایستید محل ایستادن فرمانده نیز در سمت چپ افراد است. بطوری كه هنگام حركت افراد جلو و پشت سر او قرار گیرند. اگر افراد در حال حركت نباشند و یكجا ایستاده باشند، فرمانده باید در جایی بایستد كه صدایش را همه افراد تحت فرماندهی اش بشنوند.

 

 

هنگام ایستادن افراد باید نكات زیر را رعایت كنند:
حالت ایستادن : منظور از ایستادن حالتی است كه در آن نكات زیر كاملاً رعایت گردد: - بدن آزاد باشد و بدون آنكه فشاری به آن وارد شود.
- پاشنه هر دو به هم چسبیده باشد
- پنجه های پا در یك خط و به اندازه عرض یك پا باز باشند.
- شكم به طرف داخل رفته، سینه جلو و پا كشیده ، شانه ها باز و بدن در یك خط عمودی قرار گیرد.
- گردن افراشته، سر بالا، شعاع دور چشم مستقیم، صورت طبیعی و چانه اندكی بالا قرار گیرد. هر دو دست كشیده و مشت انگشت شست پشت امتداد خط دوخت شلوار، سایر انگشتان چسبیده به شلوار و كف دست رو به بدن باشد. بعد از اینكه افراد به ترتیب قد توی یك صف قرار گرفتند، فرمان «افراد» بایست صادر می شود.

 

 

 

بایست

– برای در یك خط قرار دادن پنجه های پاهای كلیه نفرات فرمان داده می شود. «افراد بایست» با این فرمان هر نفر سر را پائین می اندازد و با حركت ریز و جلو یا عقب، پنجه پاهای خود را با نفر سمت راست دریك خط قرار می دهد و به همین حالت می ماند تا نفر سمت راست وی سر را با شتاب به بالا ببرد سپس او هم بالا ببرد سپس او هم بلافاصله همین حركت را تكرار می كند.

بدو بایستستست

– اگر افراد تحت فرماندهی یك فرمانده پراكنده باشند، قبل از فرمان بالا، فرمان «بدو ، بایست» صادر می شود. فرمانده برای اجرای این فرمان جای اولین فرد یا اولین صف را تعیین می كند و بعد فرمان «بدو بایست» می دهد. افراد بلافاصله از جای خود حركت می كنند و پشت نفر اول یا صف اول قرار می گیرند. اگر تعداد صف ها بیشتر از یك صف باشد فاصله هر صف از صف جلویی خود باید به اندازه یك دست كشیده باشد، بعد از فرمان «بدو، بایست» و «افراد» بایست ، نوبت فرمان از جلو نظام است.

از راست نظام :

 

 

برای اینكه افراد كاملاً حالت نظامی بگیرند و استور بایستند باید فرمان خبردار صادر شود، اما چون ممكن است هنوز افراد در یك صف ستقیم و منظم قرار نگرفته باشند، پیش از «خبرداد» فرمان از راست نظام » صادر می شود. پس از خبرداد ، نوبت فرمان «آزاد» است.

 

 

آزاد

– فرمانی است برای تغییر حالت دادن خبر داد. با این فرمان نفرات پای چپ خود را به سرعت از زمین بلند می كنند و با یك ضربه محكم و به اندازه پهنای شابه به سمت چپ می كوبیند بطوری كه پنجه هر دو پای هر نفر در یك امتداد قرار گیرد. همزمان با این حركت دست چپ مچ دست راست را گرفته و هر دو دست بطور كشیده و در پشت و انتهای ستون فقرات قرار می گیرد. در حالت آزاد مانند حالت خبردار، افراد نباید تغییر سمت و یا حركتی بكنند. در تمام این حركات اگر چه فرد به تنهایی عمل می كند، اما هماهنگی خاصی با سایر افراد هم گروه خود دارد.

به چپ چپ :

تغییریست 90 درجه به طرف چپ این فرمان از دو جزء به شرح زیر تشكیل شده است: جزء یكم : نفر روی پاشنه ی پای چپ و پنجه پای راست به كمك حركت سریع شانه ها به اندازه 90 درجه به سمت چپ می چرخد در حالی كه بدن كاملاً راست، دستها به بدن چسبیده و كشیده سر بالا، پای راست كشیده و پاشنه متمایل به خارج است.
جزء دوم : پس از انجام گردش و مكث لازم. پای راست بدون آنكه خم شود و از كوتاهترین راه به پای چپ می چسبد.

 

 

 

به راست راست – 90 درجه تغییر است به طرف راست. این فرمان در دو جز]ء به شرح زیر جرا می شود :
جزء یكم : نفر روی پاشنه پای راست و پنجه پای چپ به كمك حركت سریع شانه ها به اندازه 90 درجه سمت راست می چرخد. وضعیت كلی بدن باید مانند حركت به چپ چپ باشد. جزء دوم : پس از انجام گردش و مكث لازم، پای چپ بدون آنكه خم شود از كوتاهترین راه به پای راست می چسبد.

 

 

عقب گرد

– تغییر سمت 180 درجه ای است از طرف چپف این فرمان در دو جزء به شرح زیر اجرا می شود.
جزء یكم :‌نفر روی پاشنه پای چپ و پنجه ی پای راست به كمك حركت سریع شانه ها به اندازه 90 درجه به سمت چپ می چرخد در حالیكه بدن كاملاَ راست، دستها به بدن چسبیده و كشیده سربالا ، پای راست كشیده و پاشنه متمایل به خارج است.
جزء دوم : پس از انجام گردش و مكث لازم، پای راست بدون آنكه ختم شود از كوتاهترین راه به پای چپ می چسبد.

 

درجا راحت باش

– پس از فرمان آزاد، معمولاً فرمان در جا راحت باش داده می شود و نفر بعد بدون تغییر دادن جای خود می تواند به راحتی ایستاده و پوشاك و تجهیزات خود را مرتب كند.
راحت باش – با این فرمان نفر محل آموزش را ترك می كند و به استراحت و تجدید قوا می پردازد.

به جای خود

– فرمانی است برای برگشت به حالت صحیح ایستادن در مكان اولیه
حركت از نو – با این فرمان دوباره همان وضعیت قبل از فرمان را اتخاذ می كند
در جازدن – منظور از درجازدن حفظ آهنگ (فاصله مسافت و گرفتن نظام است. این فرمان به دو صورت (در جا قدم رو) و (درجا) فرمان داده می شود. همه این حركات را افراد به تنهای می آموزند تا وقتی در دسته و گروه قرارگرفتند، بتوانند هماهنگ با بقیه عمل كنند یعنی «حركات اجتماعی» منظم داشته باشند. مثلاً با شنیدن فرمان «به چپ چپ» همه افراد یكباره و همزمان روی پنجه پای راست و پاشنه پای چپ می چرخند و آنگاه پاشنه ی پای راست خود را همزمان و با ضربه به پای چپ می چسبانند.

 

 

 

 

 

 

جزء اول و دوم به چپ، چپ

 

 

جزء اول و دوم به راست، راست


 

در اجرای فرمان «به راست ، راست» نیز همه ی افراد یكباره، و همزمان روی پنجه های پای چپ و پاشنه پای راست می چرخند و سپس پاشنه ی خود را با هم و با ضربه به پاشنه پای راست می كوبند. در فرمان «عقب گرد» نیز همه افراد روی پنجه پای راست و پاشنه پای چپ می چرخند و پای راست خود را با ضربه به پای چپ می چسبانند. تفاوت این حركت با حركت به چپ چپ ، فقط در مقدار چرخش است. در به چپ چپ افراد فقط 90 درجه به چپ می چرخند و در عقب گرد ، مقدار چرخش 180 درجه است. بقیه حركاتی هم كه قبلاً آنها را به صورت انفرادی آموخته اید، برای این است كه در جمع به صورت یكباره و همزمان به آنها عمل كند تا نظم و هماهنگی لازم در حركات گروهی پدید آید.نوشته شده توسط :amir hossein keikha
پنجشنبه 27 مهر 1391-02:17 ب.ظ
نظرات() 

Cialis 20 mg
پنجشنبه 15 آذر 1397 06:28 ب.ظ

Good information. Cheers!
40 mg cialis what if i take generic cialis levitra the best site cialis tablets cialis 20mg prix en pharmacie we like it cialis soft gel cialis online i recommend cialis generico comprar cialis 10 espa241a cialis pills in singapore only best offers 100mg cialis
cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 10:50 ب.ظ

You expressed it adequately.
ou trouver cialis sur le net buy cialis uk no prescription canadian cialis where to buy cialis in ontario we choice cialis pfizer india online prescriptions cialis cialis diario compra venta de cialis canada cialis generika cialis kamagra levitra
Online cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 07:36 ق.ظ

Nicely put, Thanks a lot.
buy cialis uk no prescription cialis taglich precios de cialis generico generic cialis at the pharmacy viagra cialis levitra cialis tablets australia 5 mg cialis coupon printable american pharmacy cialis cialis sicuro in linea ou acheter du cialis pas cher
Cialis prices
سه شنبه 13 آذر 1397 08:06 ب.ظ

Cheers, I value this.
only now cialis for sale in us can i take cialis and ecstasy calis cialis savings card cialis tablets australia safe site to buy cialis online can i take cialis and ecstasy cialis daily new zealand free cialis cialis 20mg
buy tadalafil pills
سه شنبه 13 آذر 1397 09:10 ق.ظ

Cheers. Awesome information.
usa cialis online cialis tablets cialis 5mg billiger cialis online holland buy cialis online calis cialis patent expiration cialis reviews buying cialis on internet acheter du cialis a geneve
Cialis prices
دوشنبه 12 آذر 1397 09:17 ب.ظ

You said this adequately.
click here cialis daily uk does cialis cause gout cialis generico postepay cialis efficacit india cialis 100mg cost cialis prezzo al pubblico import cialis we recommend cialis best buy cialis prezzo al pubblico buy cheap cialis in uk
Buy cialis online
دوشنبه 12 آذر 1397 08:43 ق.ظ

With thanks. I like this.
does cialis cause gout buy original cialis generic cialis at walmart viagra cialis levitra viagra vs cialis vs levitra how much does a cialis cost buy original cialis cialis ahumada buy brand cialis cheap non 5 mg cialis generici
Cialis prices
یکشنبه 11 آذر 1397 08:48 ب.ظ

Thanks a lot. Quite a lot of content!

cialis 5 mg schweiz cialis authentique suisse costo in farmacia cialis cialis e hiv cialis generique cialis super kamagra overnight cialis tadalafil safe site to buy cialis online canadian cialis rezeptfrei cialis apotheke
buy generic cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 08:08 ق.ظ

Truly a lot of superb material.
generic cialis at the pharmacy cialis generico only now cialis for sale in us cialis 05 buy brand cialis cheap cialis 20 mg cost cialis prezzo in linea basso cialis 20 mg cost chinese cialis 50 mg prix de cialis
Buy generic cialis
شنبه 10 آذر 1397 08:59 ب.ظ

Regards, I appreciate this.
where to buy cialis in ontario 5 mg cialis pharmacie en ligne how to purchase cialis on line cialis rckenschmerzen cialis canadian drugs price cialis per pill cialis without a doctor's prescription cialis tadalafil online cialis kamagra levitra cialis herbs
buy cialis delhi
شنبه 10 آذر 1397 07:51 ق.ظ

Seriously loads of excellent material.
acquisto online cialis buy brand cialis cheap cialis online no prescription cialis cheap cialis without a doctor's prescription cialis lilly tadalafi buy original cialis cialis 10 doctissimo generic cialis with dapoxetine cialis prices in england
buy cialis delhi
جمعه 9 آذر 1397 08:31 ب.ظ

You stated this really well.
cialis 100mg suppliers cialis dosage recommendations cialis prices in england cialis daily buy cialis online cheapest cialis 20mg preis cf buy cialis online cheapest cialis mit grapefruitsaft safe dosage for cialis enter site 20 mg cialis cost
Cialis prices
جمعه 9 آذر 1397 08:40 ق.ظ

Kudos. I like this.
cialis lilly tadalafi cialis generico cialis soft tabs for sale cialis rezeptfrei sterreich cialis cipla best buy precios de cialis generico costo in farmacia cialis cialis pas cher paris when can i take another cialis cialis en mexico precio
Buy cialis online
پنجشنبه 8 آذر 1397 09:35 ب.ظ

Nicely put. Many thanks!
where to buy cialis in ontario side effects for cialis cialis herbs cialis 100mg suppliers purchase once a day cialis venta cialis en espaa cialis per paypa cialis prices in england cialis tablets australia walgreens price for cialis
buy cheap cialis no prescription
پنجشنبه 8 آذر 1397 10:01 ق.ظ

Kudos! A lot of advice!

cialis tadalafil online cialis tablets cialis 20 mg effectiveness cialis et insomni cialis side effects buying cialis on internet cialis efficacit where cheapest cialis where to buy cialis in ontario tadalafil 20mg
Buy cialis
چهارشنبه 7 آذر 1397 09:15 ب.ظ

Amazing a good deal of beneficial data!
cialis farmacias guadalajara how much does a cialis cost cialis generico en mexico cialis cuantos mg hay il cialis quanto costa tadalafil price cialis per pill cialis et insomni cialis 20mg generic cialis pro
Buy cialis
چهارشنبه 7 آذر 1397 09:28 ق.ظ

You suggested it adequately.
only best offers 100mg cialis comprar cialis navarr acheter cialis meilleur pri cialis per paypa generic cialis 20mg uk are there generic cialis interactions for cialis cialis cost cialis reviews 200 cialis coupon
Online cialis
دوشنبه 9 مهر 1397 11:44 ق.ظ

Info effectively used!.
price cialis wal mart pharmacy generic cialis review uk cialis generika tadalafil 10 mg best generic drugs cialis acheter cialis meilleur pri cialis for sale cialis prices cialis 20 mg cost cialis 05
canadian pharmacies online prescriptions
یکشنبه 1 مهر 1397 10:43 ق.ظ

You stated this very well!
order canadian prescriptions online northwest pharmacies in canada canadian medications online canadian prescriptions online serc 24 mg cialis canadian pharmacy northwest pharmacy canada online pharmacy order canadian prescriptions online canadianpharmacyusa24h is it legal canadian drug store
eddrugsgeneric.com
چهارشنبه 28 شهریور 1397 07:22 ق.ظ

Superb write ups. With thanks!
where cheapest cialis cialis rezeptfrei sterreich cialis baratos compran uk cialis rezeptfrei sterreich cialis generic cialis prezzo in linea basso buy cialis sample pack order cialis from india cialis rezeptfrei cialis taglich
http://kawanboni.com/
دوشنبه 12 شهریور 1397 01:42 ب.ظ

Very good material. Kudos.
cialis 200 dollar savings card cialis 200 dollar savings card acquisto online cialis achat cialis en suisse cialis prezzo al pubblico cialis vs viagra cialis canadian drugs miglior cialis generico cialis e hiv cialis dose 30mg
http://cialisyoues.com/
یکشنبه 11 شهریور 1397 09:12 ب.ظ

With thanks, Fantastic information!
prix de cialis venta cialis en espaa cialis en 24 hora walgreens price for cialis cialis venta a domicilio sialis generic cialis soft gels low cost cialis 20mg cialis australia org cialis online deutschland
viabiovit.com/can-i-buy-viagra-online-without-prescription.html
سه شنبه 23 مرداد 1397 08:47 ق.ظ

Whoa all kinds of terrific data.
buy cheap viagra online where can i buy viagra from uk sildenafil online viagra pharmacy where to buy viagra with prescription viagra buy online uk where to buy viagra over the counter viagra cheap online viagra buy viagra can you buy viagra in stores
babecolate.com/cialis-super-active-20mg-pills.html
سه شنبه 23 مرداد 1397 12:23 ق.ظ

Truly all kinds of wonderful data!
cialis tablets overnight cialis tadalafil wow look it cialis mexico cialis herbs cialis dose 30mg estudios de cialis genricos cialis 05 chinese cialis 50 mg viagra vs cialis generic cialis in vietnam
Cialis online
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 06:10 ب.ظ

You made the point!
cialis 5mg cialis dosage viagra vs cialis cialis 5 mg funziona generic cialis in vietnam overnight cialis tadalafil cialis coupons cilas look here cialis cheap canada only here cialis pills
Viagra pills
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 10:53 ب.ظ

Awesome advice. Cheers!
where do you buy viagra buy viagra cvs cheapest viagra with prescription levitra online pharmacy usa viagra from pharmacy viagra pharmacy viagra viagra cheap online uk online viagra cheap buying cheap viagra online
Cialis prices
شنبه 18 فروردین 1397 11:35 ب.ظ

Seriously loads of fantastic info.
cialis name brand cheap cialis without a doctor's prescription buy cialis online cheapest cialis online cialis coupon click now cialis from canada can i take cialis and ecstasy look here cialis order on line ou trouver cialis sur le net cialis cost
Buy cialis online
جمعه 3 فروردین 1397 02:14 ق.ظ

Whoa a good deal of good knowledge.
cialis 20 mg cut in half cialis italia gratis purchasing cialis on the internet achat cialis en suisse wow cialis 20 cialis kaufen cialis daily new zealand cialis with 2 days delivery cialis online cialis 5 effetti collaterali
snail battles cheats
یکشنبه 6 اسفند 1396 12:49 ق.ظ
این اتفاق می افتد من به این موضوع جدید هستم، من این کار را با من کردار می کنم
کشف آن مثبت مفید است و به من کمک کرده است
بارها من امیدوارم که به کاربران مختلف کمک کند و از من کمک بگیرد.
آفرین.
Ernestina
جمعه 17 آذر 1396 12:25 ق.ظ
It is in point of fact a nice and helpful piece
of info. I am satisfied that you simply shared this helpful
information with us. Please stay us up to date like this.
Thanks for sharing.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30